همه آنچه که قرار است درباره ورق سقفی بدانید

ورق سقفی نوع خاصی از ورق گالوانیزه است که موج های مربع مانندی را در عرض این ورق ایجاد می کنند. این نوع ورق گالوانیزه سقفی انواع مختلفی دارد. در ادامه در مورد نوع ورق سقفی و مزیت ها و ویژگی هایشان بیشتر توضیح خواهیم داد.

شاید برایتان جالب باشد: ورق طرح سفال سوئدی

ورق سقفی چیست؟

ورق سقفی به دلیل خواص منحصر به فرد خود در صنایع مختلفی استفاده می شود. از جمله ی این خواص می توان به مقاومت در برابر خوردگی، سختی سطح اشاره کرد. صنایع مختلفی که از این ورق استفاده می کنند می توان به صنایع غذایی، صنایع خودروسازی، صنایع ساختمانی، صنایع هواپیمایی، منابع ذخیره آب و غیره اشاره کرد. تولید این ورق که در بسیاری مواقع به ورق گالوانیزه سقفی نیز نام گذاری می شود معمولاً به دو روش صورت می گیرد:
• تولید ورق گالوانیزه سقفی به صورت پیوسته
• ورق گالوانیزه سقفی عمومی
آشنایی با ویژگی های ورق سقفی

شاید برایتان جالب باشد: گچ برگ و تایل

ورق گالوانیزه سقفی

از ویژگی های منحصر به فرد ورق سقفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• زیبایی این ورق
• قیمت مناسب آن
• نصب سریع و بدون دردسر
• وزن سبک
• ایمنی بالا در برابر زلزله
• مقاومت در مقابل رطوبت و باران
• عدم شکستگی و یکدست بودن
در حالت کلی ورق سقفی از ورق گالوانیزه سقفی به عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود. ضخامت این ورق ها با فرمینگ ذوزنقه اصولاً بین ۵/۰ و ۶/۰ میلی متر می باشد و با توجه به کاربرد آن و مشخص کردن محیط مورد استفاده می‌توان آن را تغییر داد. البته جالب است بدانید که یک ورق ذوزنقه سقفی جدید ساخته شده است که ضخامت آن حدود ۸/۰ تا ۹/۰ افزایش یافته است که با توجه به کاربرد آن کاملاً منطقی است.
به طور کلی این ورق به دو دسته کلی تقسیم می شود:
• ورق سقفی بدون رنگ گالوانیزه
• ورق سقفی رنگی گالوانیزه

درباره تولید ورق سقفی بیشتر بدانید

تولید ورق سقفی

تولید ورق سقفی

ورق سقفی به نوعی از ورق های فلزی و آهنی ساخته می شود که با روی پوشانده می شود. این ورق ها در ساخت و تولید حلب سقفی برای منازل، ساخت و تولید ساندویچ پنل، لوله بخاری و ساخت بسیاری از لوازم دیگر کاربرد دارد. به طور کلی این ورق در جاهایی که احتمال زنگ زدگی و خوردگی آهن وجود دارد، ساخته می شود. این ورق به دو صورت از جمله:
• فایریک
• رول
در کارخانه ها تولید می شود.
مراحل ساخت ورق سقفی

شاید برایتان جالب باشد: ورق طرح سفال ایتالیایی

ساخت ورق سقفی

در مرحله اول ورق سقفی گالوانیزه ساده یا رنگی را انتخاب می کنند و به ضخامت ۳/۰ تا ۸/۰ میلی‌متر و عرض ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتیمتر از دستگاه رول فرمینگ به ورق ذوزنقه ساده یا رنگی تبدیل می کنند.سپس با طول های مورد نظر برش می دهند و بسته بندی ها را انجام می دهند. این ورق گالوانیزه سقفی با عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتیمتر، پس از انجام مرحله رول فرمینگ و تبدیل به ورق ذوزنقه سقفی به عرض های ۸۰ و ۱۰۸ سانتیمتر تبدیل می شوند.ورق گالوانیزه سقفی پایه اولیه تولید ورق ذوزنقه است و طی یک فرآیند با پوشش ورق روغنی سطح آن و با فلز روی تولید می شود.
کاربرد ورق سقفی

کاربرد ورق سقفی

ورق سقفی کاربرد های گوناگونی دارد. رایج ترین آن می توان به پوشش حلب سقفی یا سقف های شیروانی اشاره کرد. شاید از خود بپرسید که حلب سقفی چه ویژگی هایی در مقایسه با دیگر ورق سقفی ها می تواند داشته باشد؟
حلب سقفی که به آن سقف شیروانی هم گفته می شود، نوعی از ورق سقفی است. این سقف ها از نظر ظاهری به شکل مثلث با شیب کم و گاهی اوقات هم شیب تند هستند. این سقف از وسط مانند نوک بالایی مثلث بالا و دو طرف سقف به صورت شیب پایین است.

مزایای حلب سقفی از نوع ورق سقفی

ورق سقفی در هر نوعی که ساخته شود مزیت های مخصوص به خود را دارد. حال به مزایای حلب سقفی می پردازیم:
• این نوع سقف در تمامی مکان ها مانند اداری، ویلایی، مسکونی، آپارتمان و … قابل اجرا است.
• از دیگر مزیت این نوع سقف داشتن وزن کمتر نسبت به دیگر سقف ها است. این کاهش وزن از اندازه تیر ها و ستون ها سرچشمه می گیرد.
• این سقف ها در مقابل آب و هوا بسیار مقاوم هستند و در هنگام بارش برف و باران ترک بر نمیدارد و آب و برف از سقف سرازیر می شود.
مناسب ترین رنگ ورق سقفی برای حلب سقفی
انتخاب هوشمندانه ورق سقفی برای رنگ حلب سقفی حال و هوای متفاوتی را در محیط ایجاد می کند. برای این انتخاب بهتر است اول نکاتی در مورد رنگ ها برای استفاده از سقف بدانید:
رنگ قهوه ای حلب سقفی
رنگ قهوه ای برای حلب سقفی ما را یاد کوه و تپه می اندازد و حس تازگی و طبیعی بودن به فرد می بخشد. این رنگ گرم و خنثی است که حس صادق بودن، امینت، خانواده دوست،مهربانی و مسئوليت ‌پذير به فرد می بخشد.
رنگ قرمز حلب سقفی
رنگ قرمز از سلیقه هایی است که در روانشناسی حس قدرتمندی دارد و سرشار از انرژی می باشند. این رنگ حتی برای سقف هم زیبایی منحصر به فردی دارد.
رنگ نارنجی حلب سقفی
رنگ نارنجی برای سقف از دسته‌ رنگ‌ هایی گرم است که نماد فراوانی، شجاعت، نشاط و خوش‌ آمد گویی می باشد. از این رنگ بیشتر از هر رنگی استفاده می شود زیرا فضایی صمیمی و پر آرامش القا می کند.

رنگ آبی حلب سقفی
رنگ آبی حس نیرو بخشی و نشاط و شادی می آورد و برای سقف انتخابی مناسب و زیبا است. این رنگ زیبایی خانه را بیشتر می کند و در روز با رنگ آسمان همخوانی دارد که القا کننده نیرو بخشی است.
مدل حلب سقفی از نوع ورق سقفی
دو نوع سقف شیبدار یا حلب سقفی داریم:
Gable roof یا سقف دو طرفه با شیب تند
Hip roof یا سقف چهار طرفه با شیب کم
جنس ورق های استفاده شده در ورق سقفی نیز می تواند بر زیبایی که کاملاً سلیقه ای است، تأثیر گذار باشد.
در این قسمت بهتر است با انواع ورق سقفی برای حلب سقفی آشنا شوید:
ورق طرح سفال حلب سقفی
ورق طرح سفال در ضخامت های ۰۴/۰ میلی متر تا ۰۶/۰ میلی متر تولید می شود و در رنگ های متنوع ساخته می شوند.
طرح سفال ژنوا حلب سقفی
ورق گالوانيزه سقفی رنگي در فرم‌ های سينوسي ، شادولاين و ذوزنقه که با توجه به ضخامت گفته شده در بالا تولید می شوند. طول آن به دلخواه مصرفي مشتريان است و تفاوت اين ها در شکل ظاهري است. کار مفيد آن در قسمت عرضي ورق است.

نحوه قیمت‌ گذاری بر روی ورق سقفی

برای محاسبه وزن ورق سقفی از نوع گالوانیزه بهتر است از این فرمول استفاده شود:
طول ورق بر حسب متر ضرب در عرض ورق بر حسب میلی متر ضربدر ضخامت ورق بر حسب میلی متر ضربدر عدد چگالی آهن سپس تقسیم بر ۱۰۰۰. جالب است بدانید چگالی آهن به میزان ۷٫۸۶ است. بهتر است در محاسبات ورق های گالوانیزه سقفی ایرانی عدد ۸ را در فرمول قرار داده شود. این فرمول در محاسبه وزن آهن تا تقریباً دقیق است. روش دیگر محاسبه ورق سقفی گالوانیزه مراجعه به جدول وزن این ورق است. این‌ جدول با ضخامت ورق گالوانیزه مورد نظر خود، وزن دقیق را محاسبه می کند. قیمت انواع این‌ ورق در بازار با توجه به وزن ورق تعیین می شود.
روش های دیگر برای محاسبه وزن این محصول محاسبه توسط نرم افزارهای مهندسی است. با توجه به اینکه محاسبه وزن آهن به روش دستی امکان پذیر است و ممکن است خطا پیش بیاید استفاده از نرم افزارهای مهندسی دقیق تر می باشد. استفاده از جدول که در بالا گفته شد، زمانی امکان پذیر است که ابعاد محصول مطابق استانداردهای موجود در بازار باشد.
این نرم افزارها برای محاسبه وزن انواع آهن آلات کافی است ورودی های لازم از ابعاد ورق مورد نظر در را دریافت کرده و در سریع ترین زمان وزن دقیق را محاسبه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *